עיקור כלבה – כל מה שחשוב לדעת

עיקור הוא אחד מההליכים הרפואיים הנפוצים בקרב חיות מחמד. איך להיערך אליו, מדוע הוא נחוץ והאם ישנן תופעות לוואי שחשוב להכיר?

אימוץ בעל חיים מעניק למשפחה המאמצת שמחה יומיומית, אך במקביל מחייב גם התמודדות עם כמה החלטות חשובות. כשמדובר בכלבה שהצטרפה לבית, אחת מהעיקריות שבהן היא ההחלטה האם לעקר אותה. כיום כבר ידועים שלל היתרונות שמעניק עיקור כלבה מבחינה רפואיות (בדומה לסירוס כלב), כך שבעלי כלבות רבים יודעים שמדובר בפעולה שמיטיבה עם בריאותה.

 

בין היתרונות הבולטים של עיקור כלבה ניתן למנות בראש ובראשונה מניעה של הריונות לא רצויים ותקיפה על ידי כלבים זכרים, לצד מניעת דלקות רחם והפחתת הסיכון לסרטן העטין. עם זאת, כדי להיערך אל ההליך בהתאם חשוב להכיר את האופן בו הוא מתומחר, את מה שמצפה ביום של הניתוח ואת הדגשים להחלמה מהירה ממנו וחזרה לשגרה.

נקבה   

  האם יש גיל מומלץ לעיקור כלבות?

  אם מדובר בכלבה צעירה, מומלץ לבצע את העיקור עוד לפני הייחום הראשון. אצל כלבות מגזע קטן הוא מופיע מוקדם יותר מאשר אצל כלבות גדולות, וכדאי להתייעץ עם וטרינר כדי לקבוע את המועד הנוח ביותר.

   

  כמה עולה עיקור כלבה?

  אם התחלתם לברר בנוגע לעלות העיקור, ייתכן שנתקלתם בהפרשי מחירים בין מרפאות שונות. ואכן, בכל הנוגע לנושאים כמו עיקור כלבה מחיר הוא תלוי מדדים שונים. כדי לקבל את ההחלטה הטובה ביותר לא מומלץ להסתפק בשאלת המחיר אלא לבקש המלצות מחברים וכמובן גם לקבל מידע בנוגע למה שנכלל בו – החל מעירוי ועד לאנטיביוטיקה. ייתכן שתגלו שההצעה היקרה יותר כוללת פתרונות מקיפים יותר.

   

  מה קורה ביום העיקור?

  לאחר ההגעה למרפאה הכלבה תעבור בדיקות כלליות ותתקבל לניתוח שיבוצע בהרדמה כללית. הניתוח עצמו כולל גילוח של אזור הבטן ולאחריו פתיחה של הבטן במטרה להוציא את הרחם והשחלות. בסיום, תבוצע תפירה של האזור. מדובר בהליך מורכב יותר מזה שעוברים כלבים זכרים, אך החדשות הטובות הן שגם בהליך כמו עיקור כלבה ההחלמה וההתאוששות הן לרוב קצרות יחסית.  

   גורה

  מה חשוב לדעת על החלמה ותופעות לוואי?

  בדומה לכל הליך רפואי, כשמדובר על עיקור כלבה תופעות לוואי עלולות אמנם להתרחש – אך הן נדירות. כלבה אחרי עיקור עשויה להתמודד עם שינויים שקשורים להתאוששות מהניתוח או לתגובה לחומר ההרדמה, אך אלה צפויים לעבור תוך זמן קצר. תופעות כמו הקאה או היעדר תאבון עבור אוכל לכלבים הן טבעיות, כל עוד הן לא נמשכות מעל ליממה מסיום הניתוח.

   

  יש להתייעץ עם רופא אם כלבה אחרי עיקור לא חוזרת לעצמה ומסרבת לאכול גם כעבור 24 שעות, אם היא פוגעת באזור התפרים או אם החתך נעשה אדום או נפוח. על מנת למנוע מהכלבה לגעת באזור התפרים, ניתן לרכוש עבורה קולר אליזבת מיוחד במרפאה הווטרינרית או חנות חיות.

   

  תופעת לוואי שעשויות להשפיע על חלק מהכלבות לטווח ארוך היא נטייה קלה לעלייה במשקל, אבל הקפדה על פעילות ושמירה על תזונה נכונה יכולות למנוע את הבעיה. אצל חלק קטן מאוד מהכלבות העיקור עלול להוביל לטפטוף שתן, אבל קיים טיפול תרופתי במצבים כאלה. רק בריאות והחלמה מהירה!