כלב

אימוץ כלב הוא רגע מאוד מרגש בחיים, וכזה שיכניס אתכם למסע של ידידות, קשר עמוק שאי אפשר להסביר במילים ופשוט – חוויה מדהימה לכל אורכה. החיבור הרגשי העמוק הוא דבר ששני הצדדים מרוויחים ממנו, ועל אף שזה דורש מאיתנו קצת עבודה וגם הוצאה כספית לא מבוטלת, היתרונות בהחלט שווים את זה במאזן הכללי. המסע לא בהכרח יהיה פשוט, וכאן חשוב לדבר על אילוף כלב והרגלה שלו להרגלים טובים והתנהגויות חיוביות. זה נכון מאוד עבור גורים וגם עבור כלבים בוגרים יותר. בדיוק לשם כך הכנו עבורכם את המדריך המלא שיסביר לכם איך לאלף כלבים: נרד לעומק של התנהגויות שונות, אך קודם, בואו ננסה להבין למה חשוב לאלף כלבים מלכתחילה.

לאלף כלב – למה זה חשוב?

סביר מאד שאתם מכירים לא מעט אנשים עם כלבים שלא עברו תהליך כזה או אחר של אילוף. יש מקרים שבהם הכלב בעל אופי קל ולא מצריך תהליך עמוק, אך בכל מקרה תמיד מתבצע תהליך של התניה והקניית הרגלים בין הבעלים לכלב, בין אם במודע ובין אם לא.

אפשר בהחלט לומר כי אילוף כלבים זה משהו שקורה, וזה חשוב מפני שכלב היא חיה שנועדה לעבור תהליך של אילוף. ממש כמו ילדים שבוחנים את הגבולות של הורים בתהליך ההתבגרות שלהם, כך גם כלבים צריכים הגדרת גבולות באופן ברור. הם נולדים עם נטייה גנטית לאילוף, התניות וחיזוקים חיוביים. ההתנהגות שלהם היא תוצאה של החיבור והקשר שנוצר עם הבעלים. לכן אילוף זה תהליך חשוב למדי, שיחזק את הקשר בין הצדדים וגם יאפשר חיים נוחים וטובים יותר יחד.

מה יקרה אם לא נאלף את הכלב?

כלב לא מאולף עשוי לגרום לפגיעה מסוימת באיכות החיים במקרה הטוב, וסכנה לשלום הציבור במקרה הרע.

במקרה של איכות החיים, הרגלי צרכים לא נוחים, נביחות מרובות, התנהגות לא חיובית בזמן טיולים או בעת ביקור אורחים בבית יכול להיות לא נעים עבור הבעלים וגם עבור הסובבים אותו.

במקרים אחרים, כלבים לא מאולפים עשויים לפגוע בבני האדם ובחיות מחמד אחרות, ואם מדובר בכלב כזה, זוהי האחריות שלכם כבעלים להבטיח את שלום הציבור, לרסן את הכלב ולדאוג לאילוף שלו בהקדם האפשרי. כלבים תוקפניים עשויים לגרום לנזק ממשי בגוף ובנפש, ולכן אילוף יוכל לסייע לכם הבעלים לשלוט בכלב במקרים כאלה, ולמנוע אותם מלכתחילה.

איך לאלף כלב באופן עצמאי – המדריך המלא

איך לאלף כלב לצרכים?

אין ספק שמדובר בנושא הבוער ביותר כשדובר באילוף כלבים. כלב לא מחונך לצרכים יעשה לנו הרבה בלגן ולכלוך בבית, וזה עשוי להיות מתסכל. עם זאת, חשוב לזכור כי הנטייה הטבעית של הכלב היא לעשות את צרכיו דווקא בחוץ, כך שבהחלט אפשר ללמד אותו סגל את ההתנהגות הזו. כדי לאלף כלבים לצרכים אנו ממליצים להקפיד על הדברים הבאים:

- להוציא כמה שיותר מהשלב הראשון: החל מהרגע שבו מסיימים את החיסונים וניתן להוציא את הכלב החוצה באישור וטרינר (במקרה שבו מדובר בגורים צעירים), חשוב להוציא אותו החוצה כמה שיותר. כך הוא יכול להתרגל ולהסתגל. כמו כן, זכרו כי אחרי שהם עושים צרכים בחוץ חשוב להמשיך לטייל איתם. אם תחזרו מיד הביתה, הם עשויים לפרש זאת כעונש וכך יתאפקו עם הטלת הצרכים כדי להרוויח עוד זמן טיול.

- סדר יום: הקפידו על סדר יום קבוע של טיולים, שינה ואכילה. יש להוציא את הכלב בין פעמיים לארבע ואפילו חמש פעמיים בכל יום בהתאם לגילו. גורים וכלבים קשישים יזדקקו ליותר טיולים ויתקשו להחזיק את הצרכים שלהם לזמן ארוך.

- אל תשכחו סבלנות: לעתים קשה לכלב להסתגל לטיולים, והוא עשוי לעשות את הצרכים בשלב מאוחר יחסית של הטיול. אל תסיימו את הטיול במהירות, קחו את הזמן בטיולים ותנו לכלב לעשות את צרכיו בזמן שלו, ובמקום שבו הוא מעוניין בכך.

- השגחה וזיהוי סימנים: עד שאתם מגיעים למצב של שגרת טיולים קבועה פחות או יותר, מומלץ לנסות ולבלות כמה שיותר זמן בהשגחה על הכלב. נסו לזהות את הסימנים המעידים על רצון של הכלב להתפנות כמו שיטוט אקראי בבית, רחרוח של רהיטים וחיפוש מקום לצרכים, התגרדות, חזרה למקומות שבהם כבר עשה את צרכיו בעבר, וכן הלאה. אם אתם רואים את הסימנים האלו (ואתם תלמדו לזהות אותם) – הוציאו את הכלב באותו הרגע.

- ואם הוא בכל זאת עשה: נקו את הצרכים ואל תכעסו על הכלב. הוא לא בהכרח יבין שאתם כועסים כי הוא עשה בבית ולא בחוץ, ולכן אין טעם בכך. ברגע שהכלב עושה את צרכיו, כדאי לצאת איתו החוצה גם אם כבר סיים. מומלץ לנקות את הרצפה עם חומרי ניקוי שיטשטשו את הריח של הצרכים, כדי שהסיכוי שהכלב ירצה לחזור לשם בעקבות הריח יפחת.

איך לאלף כלב לא לנשוך?

נשכנות היא בלי ספק התופעה הבעייתית ביותר כשמדובר באילוף כלבים. לרוב זוהי תופעה שמתחילה אצל גורים כמשחק, ואם היא לא מנוטרלת בזמן היא בהחלט עשויה להיגרר לשלב הבגרות. נשכנות עשויה להיות סממן לתוקפנות מצד כלבים שעברו טראומות שונות במהלך חייהם, וזה לא בהכרח קשור להרגלים מתקופת הינקות.

בגלל הסכנה שבדבר, אנו בהחלט ממליצים לפנות למאלפים מקצועיים ולא להשאיר זאת בידיים שלכם. עם זאת, בהחלט כדאי להכיר טכניקות שונות לאילוף שניתן ליישם במקרים הקלים ובהחלט שווה להתחיל כבר עם גורים שנושכים כמשחק באופן טבעי.

אז מה כן אפשר לעשות? כאשר גור נושך, כדאי לתת לו צעצוע נשיכה באופן מיידי כדי שינשוך אותו במקום אתכם. כאשר הוא נושך אתכם, הביעו קול של כאב ואמרו לו "לא" בקול סמכותי (אין צורך לצעוק או להגיב באלימות). אם אתם רואים שהכלב עומד לנשוך אתכם אך משחרר לפני כן ונמנע כך, תנו לו חטיף.

מעבר לכך, במקרים קשים יותר של נשיכות מומלץ לפנות למאלף מקצועי שידריך אתכם לאורך התהליך ויעזור לכם ולכלב לאמץ הרגלים חיוביים. זכרו כי ביצוע התהליך באופן עצמאי עשוי להיות לא יעיל ואף לעודד את הכלב לתוקפנות או לפחד, ולכן ייעוץ מקצועי עשוי לפתור את הבעיה לטווח הרחוק ובאופן חיובי לכם ולכלב.

איך לאלף כלב ללכת לידך?

אחד היתרונות הגדולים בכלבים מאולפים הוא שהם יכולים ללכת לידכם באופן לויאלי וטבעי, ללא רצועה. כדי שהם ידעו לעשות את זה ולעמוד בפני הסחות דעת, כדאי ללמד אותם את זה באופן יזום.

יש להצטייד ברצועה ובחטיפי אילוף שהכלב אוהב. מומלץ לתרגל קודם בבית באזור שבו יש כמה שפחות הסחות דעת, ורק לאחר שמתרגלים מעט בבית, לעבור לטיול ברחוב.

יש ללכת עם הכלב ליד הרגל ולהרגיל אותו לפקודת "רגלי" (אם אתם בוחרים מילה אחרת זה בסדר גמור, רק חשוב להתמיד עם אותה המילה). כאשר הכלב הולך לידכם, אמרו את הפקודה. לאחר מספר פעמים וכאשר הכלב נשאר לידכם ולא מנסה למשוך אתכם למקומות אחרים, תנו לו חטיף. אם הוא מנסה למשוך אתכם למקומות אחרים, אמרו שוב את הפקודה. ברגע שהוא חוזר ללכת ליד הרגל שלכם, תנו לו עוד חטיף.

מומלץ לקבוע נקודות ברורות למסלול הזה בבית או ברחוב, כדי שתדעו מתי לתת לכלב את החטיף. מדי פעם, מומלץ לומר לכלב פקודות שהוא כבר מכיר, כמו שב, וכמובן לתת חטיף.